Statički elektricitet je električni naboj koji se obično stvara trenjem, što uzrokuje iskre ili pucketanje ili privlačenje prašine ili kose. To može prouzrokovati velike probleme kada se radi u područijima explozivne atmosfere koja je jako zapaljiva.
Mjere zaštite od statičkog elektriciteta
Dok su predmeti u kontaktu, površinski naboji električne energije pokušavaju uravnotežiti jedni druge. Kada su objekti odvojeni, ostaje im višak ili nedostatak elektrona, zbog čega će oba postati električno nabijena. Ako ovi naboji nemaju put do tla, oni se ne mogu kretati i postaju „statični“.
Ako se statički elektricitet ne ukloni brzo, naboj će se nakupiti. Na kraju će razviti dovoljno energije da skoči kao iskra na neki obližnji slabije naelektrisani objekt. U eksplozivnoj ili zapaljivoj atmosferi, iskra može izazvati eksploziju ili požar.
Opasnost je najveća kada se zapaljive tečnosti sipaju ili prebacuju. Statički elektricitet može se proizvesti:
- nepolarnom tečnošću koja teče kroz cijev ili crijevo (npr. Ugljikovodici)
- prskanjem, miješanjem ili miješanjem, punjenjem spremnika ili spremnika, kretanjem (i trenjem) između materijala, kretanjem suvog praškastog materijala kroz kanale ili transporteri
- kretanje neprovodljivih transportnih traka ili pogonskih remena
- uređaji koji su uključeni u električne utičnice
- uključivanjem ili isključivanjem prekidača svjetla.
Statički elektricitet može se kontrolirati:
- vezivanjem i uzemljenjem
- ovlaživanjem
- statičkim kolektorima
- aditivima
Povezivanje i uzemljenje
Povezivanje i uzemljenje su tehnike koje se koriste za sprečavanje stvaranja varnica (izvora paljenja) prilikom prenosa tečnosti između kontejnera. Lijepljenje je kada postoji električna veza između dva ili više vodljivih spremnika. Lijepljenje osigurava da spremnici imaju isti električni naboj. Bez razlike u punjenju ili „električnom potencijal ”, ne može se stvoriti iskra koja skače iz jednog spremnika u drugi. Spajanje također uključuje kada su povezani dijelovi opreme i spremnici koji su električno odvojeni (na primjer, brtvama ili masama za brtvljenje). Lepljenje ne uklanja statički naboj, zbog čega se koristi u kombinaciji sa uzemljenjem. Spremnik je uzemljen kada postoji električna veza između spremnika i zemlje. Uzemljenje brzo odvodi statički naboj.
Ovlaživanje
Održavanjem relativne vlažnosti između 60 i 70 procenata na 210 stepeni Celsius može se zaustaviti lepljenje papira ili slojeva tkanine i vlakana. Međutim, visoka vlažnost zraka možda neće spriječiti nakupljanje statičkog elektriciteta i ne smije se na nju oslanjati samo tamo gdje su prisutne zapaljive tekućine, plinovi ili prašina.
Statički kolektori
To su uređaji koji se koriste na pokretnim dijelovima opreme i neprovodljivim materijalima poput plastične folije. Neki primjeri uključuju metalne šipke sa šljokicama i opružne bakrene četke. Djeluju hvatanjem statičkog pražnjenja. Da bi ispravno radili, ovi uređaji moraju biti pravilno uzemljeni.
Aditivi
U neke zapaljive tečnosti mogu se dodati antistatični aditivi. Aditiv mijenja električna svojstva tečnosti.
Inertiranje „inertna“ atmosfera
Inertiranje „inertna“ atmosfera obično se odnosi na sredinu u kojoj ima malo ili nimalo kiseonika i koja sadrži uglavnom nereaktivne plinove. Azot, argon, helij i ugljen-dioksid obično se koriste za stvaranje inertne atmosfere. Inertna atmosfera štiti od požara ili eksplozije uklanjanjem ili smanjenjem količine prisutnog kiseonika.
Inerting se često koristi za uklanjanje zapaljivih para i gasova iz rezervoara ili drugih zatvorenih prostora prije nego što radnici uđu. Važno je zapamtiti da sama ova tehnika može stvoriti opasnost za radnike. Radnici koji uđu u zatvoreni prostor koji je inertiran mogu se brzo prevladati jednostavnom gušenjem zbog nedostatka kiseonika, osim ako nemaju opskrbljene respiratore.
Lična zaštitna oprema
Ako nije izvedivo ili izvedivo koristiti inženjersku ili administrativnu kontrolu kako bi se smanjila mogućnost izloženosti ili ako ove mjere nisu dovoljne, poslodavac mora osigurati da radnici imaju odgovarajuću zaštitnu opremu. To može uključivati respirator za zaštitu od koncentracije para u zraku iznad ograničenja profesionalne izloženosti, odjeću za zaštitu od požara, zaštitne rukavice, hemijske naočale za sprječavanje ozljeda očiju od prskanja kemikalija ili zaštitu od vatre ili isparenja u zraku i osobne detektore plina.