MIG zavarivanje zaštitnim plinom i čvrstom elektrodom od žice daje čisti zavar bez troske. Bez potrebe za neprekidnim zaustavljanjem zavarivanja pri zamjeni elektrode, kao kod zavarivanja pomoću štapa. Povećana produktivnost i smanjeno čišćenje samo su dvije od mogućih prednosti ovog postupka.
Zaštitni plin može igrati značajnu ulogu u poboljšanju ili ometanju performansi zavarivanja.
Da biste postigli ove rezultate u vašoj specifičnoj primjeni, pomaže vam razumjeti ulogu zaštitnog plina, različitih dostupnih zaštitnih plinova i njihova jedinstvena svojstva.
Primarna svrha zaštitnog plina je spriječiti izlaganje rastopljenog zavarenog bazena kisiku, dušiku i vodiku sadržanim u atmosferi zraka. Reakcija ovih elemenata sa zavarenim slojem može stvoriti razne probleme, uključujući poroznost (rupe unutar zrna zavarivanja) i prekomjerno prskanje.
Različiti zaštitni plinovi također igraju važnu ulogu u određivanju profila prodiranja zavara, stabilnosti luka, mehaničkih svojstava gotovog zavara, procesa prijenosa koji koristite i još mnogo toga.
Odabir potrošnog materijala za MIG pištolj koji osigurava dosljednu i glatku isporuku zaštitnog plina također je važan za izradu uspješnih MIG zavara.
Zašto je važno odabrati pravi plin?
Mnoge aplikacije za MIG zavarivanje prikladne su za različite izbore zaštitnih plinova. A vi morate procijeniti svoje ciljeve zavarivanja kako biste odabrali ispravan za vašu primjenu. Pri odabiru zaštitnog plina moraju se uzeti u obzir troškovi plina, gotova svojstva zavarivanja, priprema i čišćenje nakon zavarivanja, osnovni materijal, postupak prenosa zavara i vaši ciljevi produktivnosti.
Argon, helij, ugljen-dioksid i kiseonik su četiri najčešća zaštitna plina koja se koriste u MIG zavarivanju. Od kojih svaki pruža jedinstvene prednosti i nedostatke u bilo kojoj datoj aplikaciji.
Poroznost, kao što se može vidjeti na licu i unutrašnjosti zrna zavarivanja, može biti uzrokovana neadekvatnim zaštitnim plinom i može dramatično oslabiti zavar.
Ugljen-dioksid (CO2)
Ugljen-dioksid (CO2) je najčešći reaktivni gasovi koji se koriste u MIG zavarivanju i jedini koji se može koristiti u čistom obliku bez dodavanja inertnog plina. CO2 je ujedno i najjeftiniji od uobičajenih zaštitnih plinova, što čini atraktivan izbor kada su materijalni troškovi glavni prioritet. Čisti CO2 omogućava vrlo duboko prodiranje zavara, što je korisno za zavarivanje debelog materijala; međutim, on također stvara manje stabilan luk i više prskanja nego kada se miješa s drugim plinovima. Takođe je ograničen samo na postupak kratkog spoja.
Za mnoge kompanije, uključujući one koje naglasak stavljaju na kvalitet zavara izgled i smanjenje čišćenja nakon zavarivanja, mješavina između 75 – 95 posto argona i 5 – 25 posto CO2 pružit će poželjniju kombinaciju stabilnosti luka, kontrole lokvica i smanjenje prskanja od čistog CO2. Ova smjesa također omogućava upotrebu postupka prijenosa raspršivanjem, koji može proizvesti veće stope produktivnosti i vizuelno privlačnije zavarene spojeve. Argon također proizvodi uži profil prodiranja, što je korisno za zavarene spojeve i čeone spojeve. Ako zavarivate obojeni metal – aluminij, magnezijum ili titan – morat ćete upotrijebiti 100 posto argona.
Kiseonik
Kiseonik takođe reaktivni gas, obično se koristi u obrocima od devet ili manje posto za poboljšanje fluidnosti zavarivanja, prodiranja i stabilnosti luka u blagom ugljiku, niskolegiranim i nehrđajućim čelikima. Međutim, uzrokuje oksidaciju metala zavara, pa se ne preporučuje za upotrebu sa aluminijumom, magnezijumom, bakrom ili drugim egzotičnim metalima.
Helij
Helij se, poput čistog argona, uglavnom koristi sa obojenim metalima, ali i sa nehrđajućim čelikima. Budući da stvara širok profil dubokog prodiranja, helij dobro funkcionira s gustim materijalima i obično se koristi u omjeru između 25 – 75 posto helija i 75 – 25 posto argona. Prilagođavanjem ovih odnosa promijenit će se penetracija, profil zrna i brzina putovanja. Helij stvara ‘vrući’ luk, koji omogućava brže brzine putovanja i veće stope produktivnosti S nehrđajućim čelikima, helij se obično koristi u troslojnoj formuli argona i CO2.
Vatrozaštita vrši prodaju CO2 boca za varenje kao i usluge punjenja CO2 plina.