Historijski gledano, padovi su vodeći uzrok smrtnih slučajeva u građevinarstvu, čineći oko trećinu svih smrtnih slučajeva u industriji. Na primjer, zavod za statistiku rada izvijestio je da je u 2013. godini zabilježen 291 smrtni pad na niži nivo u građevinarstvu, od ukupno 828 smrtnih slučajeva.
Opasnosti koje zahtijevaju zaštitu od pada
Građevinsko okruženje predstavlja mnoge opasnosti koje zahtijevaju zaštitu. Ispod su neke opasnosti od pada koje se ne mogu previdjeti.
- nezaštićene stranice i rubovi ili vodeće ivice
- rupe (uključujući, ali bez ograničenja, krovne prozore)
- rampe,
- krovovi s malim nagibom
- strmi krovovi
- zidni otvori
- opasna oprema (otvoreni pogonski remeni, remenice, otvoreni spremnici za kiselinu, itd.)
Ako vaše građevinsko gradilište uključuje bilo koju od ovih potencijalnih opasnosti od pada, po zakonu ste dužni osigurati odgovarajuće sisteme zaštite od padova. Opšte pravilo je „pravilo od 2 metra“: upotreba zaštite od pada potrebna je kada se radi na visini od 2 metra ili više iznad nižeg nivoa.
Sistemi zaštite radnog područija
Područja dizanja
Svaki radnik u području dizalica mora biti zaštićen od pada 2 metra ili više sistemima zaštitnih ograda ili ličnim sistemima za zaustavljanje pada. Mogu biti slučajevi kada se sistemi zaštitnih ograda (ili lanac, kapija ili ograda) moraju ukloniti u cijelosti ili djelomično kako bi se olakšalo dizanje. Na primjer, tokom slijetanja materijala, radnik će se možda morati nagnuti kroz otvor za pristup ili van preko ivice otvora za pristup kako bi primio ili vodio opremu i materijale. U takvim trenucima mora se koristiti lični sistem za zaustavljanje pada da bi se radnik zaštitio od pada kroz nezaštićeni otvor.
Otvori
Svaki radnik na hodajućim ili radnim površinama mora biti zaštićen od pada kroz rupe (uključujući krovne prozore) više od 2 metra iznad donjeg nivoa, sistemima ličnog zaustavljanja pada, pokrivačima ili zaštitnim ogradama postavljenim oko takvih rupa. Radnik na hodajućoj ili radnoj površini mora biti zaštićen pokrivačima od naleta ili ulaska u ili kroz rupe (uključujući krovne prozore).
Otvori u zidovima
Radnik koji radi na, iznad ili u blizini zidnih otvora , gdje je vanjski donji rub otvora zida 2 metra ili više iznad donjih nivoa, a unutarnji donji rub zida je manji od 100 cm iznad hodajuće ili radne površine, mora biti zaštićen zaštitnim ogradama, zaštitnom mrežom ili ličnim sistemom za zaustavljanje pada.
Radovi na krovnoj konstrukciji
Tokom krovnih radova, materijali i oprema ne smiju se skladištiti u krugu od 2 metra od ivice krova, osim ako su na ivici postavljeni sistemi zaštitni ograde. Svi materijali složeni, grupirani ili složeni u blizini ruba krova moraju biti stabilni i samonosivi.
Zaštitna oprema za rad na visini
Lični sistem prihvata radnika
Ova kategorija sigurnosne opreme koristi se za zaustavljanje zaposlenika pri padu s hodne ili radne površine na gradilištu. Kompletni sistem ličnog prihvata radnika sastoji se od:
- Konektori sidrišta (spojne tačke) koji olakšavaju vezu između sidrišta i radnika,
- Odjeća za tijelo, poput sigurnosnih pojaseva za konstrukciju, koja raspoređuje sile zaustavljanja pada na najmanje ramena, prsa, struk, karlicu i bedra radnika, a koja omogućava vezu sa sidrištem, i
- Povezujući uređaji (uređaji za spašavanje) koji osiguravaju direktnu vezu između sidrišta i kopče na tijelu.
Pri razmatranju sigurnosnih pojaseva za građevinarstvo važno je zapamtiti neke ključne smjernice.
Kajševi za lično zaustavljanje pri padu koji moraju:
- ograničiti maksimalnu silu prihvata na radnika na 800 kilograma
- ograničite udaljenost koju radnik može slobodno pasti na najviše 2 metra
- ograničite udaljenost usporenja radnika koji pada na najviše 3,5 metra
- spriječiti kontakt s donjom površinom (tlom)
- pregledajte opremu na habanjei oštećenja prije svake upotrebe
- potpuno zaustaviti radnika koji pada
- olakšati zaustavljanje pada bez kontaktiranja vrata ili brade radnika koji pada
Druga zaštitna sredstva
Propisani su i dozvoljeni za upotrebu kao spojni uređaji u tim sistemima i prikladni lanci. Prikladni lanci izrađeni su od sintetičkih vlakana. Uključuju automatske zatvarače i zaključavajuće dvostruke kopče za dvostruko djelovanje kako bi se smanjio rizik da se radnik tokom pada izbaci iz pojasa za zaustavljanje pada. Trake (kajševi) su dostupne u dvije varijante: trake koje amortiziraju udarce i ne-amortizirajuće trake. Trake/kajševi sigurnosnih pojaseva koji apsorbiraju udarce pružaju najbolju udobnost, sigurnost i pouzdanost radnicima koji koriste građevinske sigurnosne pojaseve.
Zaštitne ograde
Zaštitne ograde su još jedan prihvaćeni sistem sprečavanja pada. Da bi zaštitna ograda udovoljavala standardima, mora ispunjavati sljedeće:
- zaštitne ograde su 105 cm (± 5 cm) iznad radne ili hodne površine,
- uključuju srednje šine, zaslone, mrežicu ili slične strukturne komponente između gornje šine i hodajuće ili radne površine kada nema zida ili parapeta visine najmanje 50 cm
- biti sposoban izdržati najmanje 200 kilograma sile koja se primjenjuje u bilo kojem smjeru prema van ili prema dole unutar 5 cm od gornjeg ruba
- biti glatke kako bi se spriječilo probijanje ili ranjavanje zaposlenika ili usporavanje odjeće
- sastoje se od gornjih prečki i srednjih prečki (ako je primjenjivo) debljine pola centimetra
Sigurnosne kapije
Kada se zaštitne ograde koriste za sprečavanje pada oko rupa ili otvora koji služe kao pristupne točke, poput ljestava, stubišta ili podnih otvora, ograde moraju biti ili pomaknute kako bi spriječili radnika da uđe direktno u rupu. Da bi udovoljila standardima, sigurnosna kapija mora se pomaknuti ili odmaknuti od rupe ili otvora kako bi spriječila da neko slučajno otvori ili prođe kroz kapiju.
Kapija se mora samo zatvarati; neke sigurnosne kapije, međutim, mogu uključivati i / ili mehanizme za zaključavanje kako bi se spriječilo otvaranje kapije. Sigurnosne kapije, poput zaštitnih ograda, moraju sadržavati gornju prečku i srednju prečku. Moraju biti postavljene kako bi se spriječilo ozljeđivanje zaposlenika i prihvat odjeće.
Posjetite našu web stranicu.